مزایای انرژی خورشیدی

با توجه به افزایش روزافزون جمعیت در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و نیاز مبرم به الکتریسیته و به منظور کاهش گازهای گلخانه‌ای و حفاظت لایه اوزن، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اولین نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت‌های متفاوت از 14 مگاوات تا 80 مگاوات بین سالهای 1984 تا 1991 در آمریکا ساخته شده و در حاشیه کویر Mojava desert نصب و راه‌اندازی گردیده‌اند.

از اوایل سالهای 1990 مطالعات امکان‌سنجی در مورد استفاده از انرژی خورشیدی در ایران توسط مؤسسات تحقیقاتی آغاز شد. هدف از این مطالعات پیدا کردن بهترین روش‌ها برای جذب انرژی خورشیدی و استفاده از آن در مناطق مختلف ایران بوده است. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مناسب ترین مناطق جهت احداث است نیروگاه‌های حرارتی خورشیدی در جنوب و مرکز کشور شامل استان‌های یزد، فارس، اصفهان و کرمان می‌باشد.

ذوزنقه ی طلایی انرژی خورشید در ایران
ذوزنقه ی طلایی انرژی خورشید در ایران

مسئله دیگری که لزوم بهره‌گیری از انرژی خورشیدی را دو چندان می‌کند، پیامدهای زیست محیطی حاصل از به کارگیری انبوه سوخت‌های فسیلی و انتشار کربن است. بر اساس دورنمای فناوری انرژی (ETP2008) ، به میزان 38 درصد از کاهش انتشار کربن در سال 2050 از طریق اصلاح سبد تولید برق جهان صورت می گیرد. برای دستیابی به این مهم نقشه راه آبی آژانس بین‌المللی انرژی باید اجرایی شود، که در آن سهم تولید برق خورشیدی 11 درصد درنظر گرفته شده است

امروزه از انرژی خورشیدی به عنوان یکی از مهم ترین منابع و صورت انرژی یاد می‌شود، زیرا اساسا استفاده از انرژی خورشیدی آزاد است و دیگر هیچ کشوری نیاز به هزینه کردن برای استفاده از این انرژی را ندارد. از طرفی دیگر به دلیل اینکه انرژی خورشیدی برای کل جهان نامحدود و بی حد و حصر می باشد به عنوان انرژی دائما در دسترس مطرح است، بنابراین انسان می‌تواند به طور دائم از این انرژی برخوردار باشد.

سال های زیادی است که اکثر صنعت جهان روی سوخت های فسیلی (زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی) پایدار است. سوخت های فسیلی منابع تجدید ناپذیر هستند یعنی به وجود آمدن آن ها نیازمند هزاران هزار سال است بنابراین این سوخت مدت زیادی نمی تواند جوابگوی تمام نیازهای انسان باشد و دیر یا زود تمام خواهد شد پس باید جایگزین مناسبی برای این سوخت ها پیدا کنیم که انرژی خورشیدی می تواند جایگزین بسیار مناسبی مخصوصا برای نسل های آینده باشد. بعضی از انرژی ها تاثیر بد و نامطلوبی بر محیط خواهد داشت مانند سوخت های فسیلی. با بهره گیری از انرژی خورشیدی، دیگر جای نگرانی نیست زیرا اگر منابع انرژی موجود به اتمام رسد انرژی تجدید پذیر و دائمی مانند انرژی خورشیدی را تا ابد خواهیم داشت و تاثیرات مخرب زیست محیطی و ایمنی از نظر سلامتی ما را تهدید نخواهد کرد.

مزایای استفاده از انرژی خورشیدی به شرح زیر می‌باشد:

  • پاک و بدون آلودگی (حذف انتشار گازهای گلخانه ‌ای از جمله دی ‌اکسید کربن)
  • بی پایان
  • رایگان و در دسترس بودن این انرژی
  • کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی
  • هزینه کم تولید در طولانی مدت و هزینه کم نگهداری از تأسیسات تولید آن
  • امن و بی‌ خطر بودن

   اثرگذاری انرژی خورشیدی در زنجیره ارزش صنعت

در شکل زیر شماتیکی از زنجیره ارزش صنعت برق قابل رویت است. همان‌گونه که از شکل برمی‌آید صنعت نیروگاه به زنجیره دوم بالادستی خوراک می‌دهد.

producing chain

 

در سال‌های اخیر و با رشد روزافزون تقاضا، برآوردن بار در اوج مصرف امر دشواری می‌نماید. به خصوص در فصل تابستان در مناطق مرکزی و جنوبی کشور که بار برودتی تعیین‌کننده پیک مصرف است، پیک‌زدایی در ساعات اوج گرما امری اجتناب‌ناپذیر است.

در این میان با در نظر گرفتن پروفیل تولید در پنل‌های خورشیدی و مصادف شدن اوج این نمودار با اوج مصرف برق، اهمیت این نیروگاه‌ها افزایش می‌یابد.

از سویی تنوع بخشیدن به شیوه‌های تولید برق از ضروریات ایجاد امنیت در تامین عرضه انرژی مورد نیاز در این عرصه می‌باشد. این موضوع هنگامی پررنگ‌تر می‌شود که تولید برق با این روش به توسعه پایدار و حفظ محیط‌زیست کمک می‌کند.

 

[1] SUN – هزار وات برای هر متر مربع